icon
icon
icon
Województwo:
Powiat:
Miasto:
Ubezpieczenie:
Towarzystwo:

Prawo: SN o regresie wobec spadkobierców i charakterze sprawy

16 listopada Sąd Najwyższy wydał uchwałę rozstrzygającą kwestię roszczenia zwrotnego z OC pojazdu wobec spadkobierców zmarłego sprawcy wypadku. SN miał też zająć stanowisko odnośnie gospodarczego charakteru sprawy o roszczenie bezpośrednie z OC przy cesji wierzytelności.

Uchwała w pierwszej z wymienionych na wstępie kwestii stanowiła rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: „Czy zakładowi ubezpieczeń przysługuje w oparciu o przepisy art. 43 pkt. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 roku, Nr 124, poz. 1152) w zw. z art. 922 § 1 k.c. prawo dochodzenia od następców prawnych posiadacza pojazdu mechanicznego zwrotu wypłaconego przez ten zakład z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego odszkodowania, jeżeli kierujący posiadacz pojazdu wyrządził szkodę w stanie po użyciu alkoholu i zmarł przed wypłatą odszkodowania przez zakład ubezpieczeń?”

W odpowiedzi na powyższe zagadnienie prawne 16 listopada 2012 r. SN podjął uchwałę (sygn. akt III CZP 61/12), w której stwierdził, iż „Zakład ubezpieczeń, który wypłacił odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę wyrządzoną przez kierującego pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, nie może dochodzić od jego spadkobierców roszczenia zwrotnego przewidzianego w art. 43 pkt. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.), jeżeli wypłata odszkodowania nastąpiła po śmierci kierującego pojazdem.”

 

Czytaj cały artykuł: http://gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45492:prawo-sn-o-regresie-wobec-spadkobiercow-i-charakterze-sprawy&catid=100&Itemid=103