icon
icon
icon
Województwo:
Powiat:
Miasto:
Ubezpieczenie:
Towarzystwo:

Rynek ubezpieczeń: UFG pomaga kierowcom w związku ze zmianą zasad wypowiadania OC

Od 11 lutego 2013 zaczną obowiązywać nowe, rozszerzone zasady wypowiadania komunikacyjnych polis OC. Ponieważ wraz z wejściem w życie nowych zasad wzrośnie ryzyko zakupu pojazdu z nieaktualną polisą, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny postanowił pomóc kierowcom. W tym celu przygotował specjalny poradnik, w którym krok po kroku opisuje co zrobić, by uniknąć braku obowiązkowego OC.

Przez ostatni rok na rynku funkcjonowały dwa rodzaje komunikacyjnych polis OC: wykupione przed i po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych  z 11 lutego 2012 roku. Do 10 lutego tego roku wygasną wszystkie umowy nabyte w dotychczasowym reżimie prawnym. - Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Naszą intencją jest jednak uświadomienie Polakom, jak ważne jest posiadanie polisy OC i że nie jest to kolejny podatek, ale realna ochrona finansowa budżetów domowych, osób posiadających samochód, motocykl, motorower czy ciągnik - wyjaśnia.

Najbardziej istotne zmiany w przepisach o komunikacyjnym OC, dotyczą:

  • zakupu auta: kupujący będzie mógł korzystać w polisy OC poprzedniego właściciela, tylko do końca okresu jej ważności. Ubezpieczenie to nie będzie się automatycznie przedłużać, tak jak jest obecnie.
  • różnych trybów i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (np. wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, czy odstąpienie od OC kupionego przez Internet) - z drugiej jednak spowoduje, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC. – Dlatego też w interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis – ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG.
  • krótszego okresu na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (w ciągu 14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Obowiązek ten ciąży na osobie sprzedającej pojazd i jest bardzo istotny. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel uaktualni swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknie ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód nowego właściciela

Czytaj cały artykuł: http://gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46138:rynek-ubezpiecze-ufg-pomaga-kierowcom-w-zwizku-ze-zmian-zasad-wypowiadania-oc&catid=107:rynek-ubezpiecze&Itemid=106