Spór o sprzedaż polis przez banki
KNF analizuje uwagi banków w sprawie zasad sprzedaży polis, ale niekoniecznie je uwzględni.
Rekomendacja U, która ma uregulować sprzedaż produktów ubezpieczeniowych w bankach, może ograniczyć konkurencję na rynku finansowym.Taką obawę zgłosiły Komisji Nadzoru Finansowego instytucje finansowe, których nowe regulacje mają dotyczyć.
Rekomendacja zakłada m.in. zakaz łączenia przez bank roli ubezpieczającego i pośrednika. Bank powinien też przekazać klientowi wyczerpującą i jasną informację o sprzedawanym mu produkcie.
Banki pokrzywdzone
– W mojej ocenie projekt przedstawiony przez KNF stawia w pozycji uprzywilejowanej grupy kapitałowe posiadające zależne zakłady ubezpieczeń – tłumaczy Przemysław Guberow, dyrektor w Getin Noble Banku. Wojciech Trybuszkiewicz z Generali dodaje, że propozycje zapisów, które nakładałyby na banki obowiązek informowania jaką część składki stanowi ich wynagrodzenie, nie ma dotyczyć innych przedsiębiorców działających jako pośrednicy ubezpieczeniowi. – Zatem klient nie będzie miał możliwości rzetelnego porównania ofert i wysokości wynagrodzenia pośredników – zaznacza Trybuszkiewicz.
KNF obaw rynku oficjalnie komentować nie chce. - Zebraliśmy uwagi do projektu rekomendacji, analizujemy je i jeśli będą zasadne, uwzględnimy je w ostatecznej wersji rekomendacji – wyjaśnił Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF.
47,8 proc. składki ze sprzedaży polis na życie pochodziło po III kwartałach 2013 r. z bancassurance
W ocenie instytucji finansowych Komisja powinna wziąć pod uwagę fakt, że bank, jako agent ubezpieczeniowy musi zostać objęty rządowym projektem szkoleń i wymagań dla osób wykonujących czynności agencyjne. Firmy ostrzegają, że brak takich zapisów wprowadzi dodatkowe, bardzo wysokie koszty po stronie ubezpieczycieli i banków, które finalnie będą ponoszone przez klientów.
Z kolei Patrycja Duszeńko-Majchrowska, dyrektor w TU Europa podkreśla, że kategoryczne wskazanie przez KNF, iż wynagrodzenie możliwe jest tylko przy umowach pośrednictwa w zakupie polis, może wpłynąć na zwiększenie skali tego modelu współpracy na rynku.
Prowizje za wysokie
Komisja przygotowując Rekomendację U miała na względzie właśnie likwidację praktyk stosowania zbyt wysokich prowizji. Według jej analiz wynagrodzenia banków za obsługę umów ubezpieczenia dochodziły niekiedy do 95 proc. składki płaconej przez klienta.
KNF zamierza także umożliwić ubezpieczonym lub ich spadkobiercom bezpośrednie dochodzenie roszczeń. Teraz mogą to robić za pośrednictwem instytucji, w której wykupiły ubezpieczenie.
Podobne zalecenia wprowadził w ub. roku Związek Banków Polskich. Rekomendował m.in. aby banki umożliwiły bezpośrednio zainteresowanemu dochodzenie praw na drodze sądowej w razie odmowy zakładu ubezpieczeń wypłacenia świadczenia. Są jednak punkty w których obie instytucje się różnią. ZBP uważa np. że wysokość prowizji jest kwestią umowną.
Komisja uważa jednak, że pobierając wynagrodzenie jak pośrednik i wykonując inne czynności z zakresu obsługi umowy, banki pełnią de facto rolę pośrednika ubezpieczeniowego. A temu ma przeciwdziałać Rekomendacja U.
Żródło artykułu http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706284,1084838-Spor-o-sprzedaz-polis.html