icon
icon
icon
Województwo:
Powiat:
Miasto:
Ubezpieczenie:
Towarzystwo:

Grupy wiekowe i regiony ryzyka kolizji z pojazdem bez OC

- To są bardzo niepokojące dane, szczególnie, że to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków w Polsce – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Jeżeli dodać do tego często brawurową jazdę młodych kierowców i dramatyczne skutki powodowanych przez nich wypadków - to obciążenia dla innych właścicieli pojazdów, wykupujących OC - rosną bardzo szybko. Tylko w ubiegłym roku wzrosły o 20 procent – dodaje.

Według danych UFG, średni wskaźnik wykrytych nieubezpieczonych, płacących karę za brak OC w 2012 r., uplasował się na poziomie 0,3. Najczęściej wykrywano kierowców pojazdu bez OC w grupie osób w wieku do 25 lat (0,8). W drugiej kolejności niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego wykrywano wśród prowadzących w wieku 26-29 lat (0,4). Im starszy kierowca, tym prawdopodobieństwo braku OC jest mniejsze w przedziałach wiekowych 30-39 lat, 40-49, 50-59 i 60-69 odnotowano wskaźnik na poziomie 0,2. Natomiast wskaźnik dla prowadzących w grupach 70-79 i >80 lat wyniósł 0,1.

Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika, że powodem jazdy bez OC jest często brak świadomości lub ignorowanie obowiązku posiadania tej polisy. Inne przyczyny to:
 

  • wprowadzenie w błąd co do ważności polisy OC poprzedniego właściciela - przy zakupie pojazdu w komisie;

  • korzystanie, wbrew przepisom, z pojazdu niezarejestrowanego;

  • nieopłacenie wszystkich rat składki za OC i nieprzedłużenie się umowy ubezpieczenia na kolejny rok;

  • wypowiedzenie umowy OC poprzedniego właściciela i brak zakupu własnego ubezpieczenia.

Cały artykuł dostępny jest na stronie: http://www.gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46896:ufg-grupy-wiekowe-i-regiony-ryzyka-kolizji-z-pojazdem-bez-oc&catid=107:rynek-ubezpiecze&Itemid=106